דלג על המודעה

השפעת הקנאביס על חולי פיברומיאלגיה

לראשונה בישראל פורסמו מחקרים הבוחנים את; דוקטור ג'ורג' חביב – ראומטולוג בכיר וסגן מנהל מחלקה פנימית ג בלניאדו פרסם לאחרונה שני מאמרים עם תוצאות מחקרים שערך בנושא השפעת הקנאביס על מחלת הפיברומיאלגיה

השפעת הקנאביס על חולי פיברומיאלגיה

בית חולים לניאדו - נתניה צילום באדיבות דוברות לניאדו

מחלת הפיברומיאלגיה הינה מחלה כרונית חשוכת מרפא, המופיעה בעיקר אצל נשים בגילאים צעירים 20-40, כ-10% מהאוכלוסייה עלולים לחלות במחלה. מדובר במחלה ראומטולגית התוקפת מערכות רבות בגוף ומייצרת כאבים עזים בחלקי גוף רבים. כמו כן סובלים החולים מתשישות ועייפות קיצוניים, נדודי שינה, רגישות למגע, תחושת נימול בידיים ורגליים, חרדה ודיכאון. חולים רבים נפלטים ממעגל התעסוקה עם התפרצות המחלה עקב חוסר יכולת לתפקד.

תופעות המחלה מתגברות בהתאם למזג האוויר, מאמץ פיזי ומצבי רוח דרמטיים. הטיפולים המוצעים עד כה הינם תרופות בעלות מאפיינים נרקוטיים, הגורמות לתופעות לוואי לא נעימות.

ד"ר ג'ורג' חביב, ראומטולוג בכיר וסגן מנהל מחלקה פנימית ג' בלניאדו, בחן את השפעת נטילת קנאביס כתרופה לפיברומיאלגיה באמצעות שני מחקרים, תוצאות המחקרים פורסמו בגליון האחרון של ה- Journal Clin Rheumatol. המחקר הראשון בחן נטילת קנאביס אצל 26 פציינטים בלניאדו ובבי"ח נצרת. כל הפציינטים שהשתתפו במחקר דיווחו על שיפור ניכר בכל פרמטר (כאב/דיכאון וחרדה/נימול וכ') ו-50% מהפציינטים הפסיקו ליטול תרופות אחרות. מחקר נוסף שאף הוא פורסם ב- Journal Clin Rheumatol התבסס על שאלון אינטרנטי שהופץ בקרב 2705 חברים בפורומים וקבוצות דיון אינטרנטיות של חולי פיברומיאלגיה בישראל. השאלון בחן את השפעת הקנאביס על נדודי השינה, הכאב, דיכאון וחרדה, וחזרה למעגל התעסוקה. 383 חולים שנוטלים קנאביס כטיפול למחלה ענו על השאלון, 93% דיווחו על שיפור באיכות השינה וכתוצאה מכך גם שיפור ניכר ביכולת התפקוד למחרת, 74% דיווחו על יכולת עבודה נורמטיבית ביום לאחר נטילת קנאביס, 62% דיווחו על שיפור בתחושות חרדה ו- 87% דיווחו על שיפור בתחושת הדיכאון.

ד"ר חביב מסר, כי "תסמיני המחלה הינם קשים ביותר ולמעשה מחסלים כמעט לחלוטין את יכולת התפקוד של החולים והחולות בה. תוצאות המחקר מראות כי לקנאביס יש השפעה מכרעת לטובה על איכות החיים של החולים והחולות. אני קורא לראומטולוגים בישראל ובעולם להמשיך לחקור את השפעת הקנאביס על הטיפול במחלה".

פרופ' צבי שמעוני , המנהל הרפואי בלניאדו אמר כי "ד"ר חביב הינו אחד החלוצים בתחום, הוא מצטרף למנהלת האגף הגריאטרי בלניאדו – ד"ר ורד חרמוש שפרסמה לאחרונה מחקר פורץ דרך על השפעת הקנאביס על חולים בדמנציה. אנו נמשיך לעסוק במחקר הקאנאביס למען בריאותם ורווחתם של המטופלים".

תגובות

תגובות

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

מאמרים נוספים